EN HU

Országos felmérés növényi tarlómaradványok N-tartalmának meghatározására az IPCC metodika kiegészítése céljából

Takács, M., Zsembeli, J., Juhász, C.: Országos felmérés növényi tarlómaradványok N-tartalmának meghatározására az IPCC metodika kiegészítése céljából.
In: XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Agrártudományi Szekció : pályaművek összefoglalói, Budapesti Corvinus Egyetem, Budapest, 212, 2013. ISBN: 9789635035366
title:
Országos felmérés növényi tarlómaradványok N-tartalmának meghatározására az IPCC metodika kiegészítése céljából
authors:
  • Takács Marianna
  • Zsembeli József
  • Juhász Csaba
published:
2013
type:
book chapter
genre:
presentation abstract
language:
Hungarian
HAC:
Agricultural Sciences, Crop Production and Horticulture
subjects:
IPCC, növényi maradvány gazdálkodás, növények N-tartalma
abstract:
Napjaink mezőgazdaságának legégetőbb problémája a műtrágyák árának folyamatos emelkedése. Az eredményes és hatékony gazdálkodáshoz ezért elengedhetetlen a tápanyagvisszapótlás alternatív módjainak alkalmazása és meghonosítása. Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a tápanyagok egyszerű és olcsó visszapótlására a termelés során keletkező szalma felszecskázása és talajba dolgozása. Ennek kapcsán jelentkezett a feladat, ami az IPCC módszertanából hiányzó adatok pótlására irányult: a repce és napraforgó esetén a tarlómaradvány hányad (a szemtermés és a képződő tarlómaradvány hányadosa), a tarlómaradvány szárazanyag tartalom és a tarlómaradvány N-tartalom Magyarországra jellemző, reprezentatív értékeinek meghatározása, laboratóriumi mérésekkel, a mérési eredmények feldolgozása, tanulmánykészítés. A kutatási projekt elvégzése érdekében egy egész Magyarországot reprezentáló mintavétel volt szükséges repce és napraforgó állományokból. A mintavételezés a repce érése előtt júniusban, míg a napraforgó esetében augusztus végén került sor. Összesen 116 növény- és mintegy 70 talajmintát gyűjtöttünk be. Két megközelítést alkalmaztunk: egyrészt két alkalommal, az országot körbejárva különböző régiókban gyűjtöttünk növény- és talajmintákat, másrészt repce és napraforgó fajtakísérleteket mintáztunk meg. Első megközelítésben a begyűjtött, összesen 61 repceminta nitrogéntartalmát két csoportban értékeltük, egyrészt az országos mintavétele során begyűjtötteket, másrészt a fajtakísérletekből származó mintákat külön. Mindkét esetben a Ntartalom értékeket sorba rendeztük és azokból átlagot számoltunk. Vizsgálataink alapján a repceminták nitrogéntartalmának az előfordulási gyakoriságok figyelembevételével számított súlyozott átlaga: 0,33%, míg napraforgómintáké 0,57%. Számításaink alapján az őszi káposztarepce tarlómaradvány nitrogén tartalmának Magyarországra jellemző, reprezentatív értéke 110,9 kg/ha, míg a napraforgó esetében ez az érték 263,3 kg/ha.
DEENK University of Debrecen
© 2012 University of Debrecen