EN HU

Nyelvtanfejlesztés, implementálás és korpuszépítés: a HunGram 2.0 és a HG-1 Treebank legfontosabb jellemzői

Laczkó, T., Rákosi, G., Tóth, Á., Csernyi, G.: Nyelvtanfejlesztés, implementálás és korpuszépítés: a HunGram 2.0 és a HG-1 Treebank legfontosabb jellemzői.
In: MSZNY 2013: IX. Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferencia. Szerk.: Tanács Attila, Vincze Veronika, Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport, Szeged, 85-96, 2013. ISBN: 9789633061893
title:
Nyelvtanfejlesztés, implementálás és korpuszépítés: a HunGram 2.0 és a HG-1 Treebank legfontosabb jellemzői
authors:
  • Laczkó Tibor
  • Rákosi György
  • Tóth Ágoston
  • Csernyi Gábor
published:
2013
type:
book chapter
genre:
study, dissertation
language:
Hungarian
HAC:
Humanities, Linguistics
subjects:
Lexikai-Funkcionális Grammatika, magyar nyelv, korpusznyelvészet, számítógépes nyelvészet, Nyelvtechnológia és Bioetika
abstract:
Cikkünkben beszámolunk kutatócsoportunk komplex elméleti nyelvészeti és implementációs vállalkozásának eddig elért eredményeiről. A kutatócsoport alapvető célja a magyar nyelv egy lehetséges generatív nyelvészeti modelljének a kidolgozása és ennek a modellnek az implementációja. Az elméleti keret a Lexikai-Funkcionális Grammatika, az implementációs platform a Xerox Linguistic Environment. Ebben a nagyobb ívű nyelvelméleti és nyelvtechnológiai kutatási folyamatban egy fajsúlyos részfeladatot is vállaltunk egy projekt keretében: egy jelentős méretű és sokféle felhasználási lehetőséget biztosító treebank létrehozását. A cikkben röviden jellemezzük az általános megközelítési keretünket, majd bemutatjuk azt, hogy ebbe hogyan ágyazódik bele a treebankes projekt: milyen nyelvelméleti és implementációs kihívásokkal kellett szembenéznünk, és milyen megoldásokat alkalmaztunk. Ezután részletesen tár-gyaljuk és szemléltetjük a treebank legfőbb jellemzőit.
projects:
K72983; TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0007
DEENK University of Debrecen
© 2012 University of Debrecen