EN HU

A falusi turizmus jövedelembefolyásoló szerepe a mezőgazdasági tevékenységet végzők körében - egy, az Észak-Alföldi régióban végzett felmérés eredményei

Szabó, B., Posta, L.: A falusi turizmus jövedelembefolyásoló szerepe a mezőgazdasági tevékenységet végzők körében - egy, az Észak-Alföldi régióban végzett felmérés eredményei.
In: Vállalkozások Ökonómiája : XI. Nemzetközi Tudományos Napok [The XIth International Scientific Days] : Gyöngyös, Magyarország, 2008.03.27-2008.03.28.. Szerk.: Magda Sándor, Dinya László, Károly Róbert Főiskola, Gyöngyös, 119-126, 2008.
cím:
A falusi turizmus jövedelembefolyásoló szerepe a mezőgazdasági tevékenységet végzők körében - egy, az Észak-Alföldi régióban végzett felmérés eredményei
szerzők:
  • Szabó Bernadett
  • Posta László
kiadás éve:
2008
típus:
könyvrészlet
műfaj:
tanulmány, értekezés
nyelv:
magyar
MAB:
társadalomtudományok, gazdálkodás- és szervezéstudományok
absztrakt:
Jelenlegi kutatásunkban arra törekszünk, hogy felmérjük az Észak-Alföldi régióban működő mezőgazdasági vállalkozók, földtulajdonosok hajlandóságát falusi turizmus végzésére, falusi vendéglátók készségét mezőgazdasági tevékenység folytatására, továbbá a mindkét tevékenységet végző gazdaságok sikeres működésének feltételeit meghatározva, lehatárolni a régió potenciális lehetőségeit a mezőgazdasági tevékenység és a falusi vendéglátó tevékenység összekapcsolására. Munkák során eddig összesen 56 vállalkozás kérdőíves felmérését végeztük el. Ebben a tanulmányban a mezőgazdasági vállalkozások hajlandóságát vizsgáljuk falusi vendéglátás végzésére, és elemezzük a falusi vendéglátás jövedelemkiegészítő szerepét földtulajdonosok körében. Ezen on-farm diverzifikáció szerepet vállal a vidékfejlesztés ökológiai-környezeti célkitűzésének megvalósításában, azaz a fenntartható mezőgazdaság, az agrár-környezetvédelem, a természeti és épített környezet védelmének kialakításában. A falusi turizmus - azzal, hogy a mezőgazdasági tevékenységekből származó jövedelmet egészíti ki klasszikus értelemben - hozzájárul a mezőgazdaság vidéki értékeket megőrző funkciójának erősítéséhez, különösen ott, ahol a természeti adottságok nem teszik lehetővé az intenzív mezőgazdaság gyakorlását. Itt megvalósulhat a mezőgazdaságból származó környezetterhelés csökkentése, hiszen a korábbi jövedelemigény most már kevesebb, a természeti és környezeti feltételeknek megfelelő ráfordításokkal is elérhető, mert a falusi turizmus pótolhatja a kieső jövedelmet.
DEENK Debreceni Egyetem
© 2012 Debreceni Egyetem